SZKOLNA LOKOMOTYWA 2008/2009

ruszyła, jak zwykle, pełną parą. Rozpoczęliśmy rok szkolny uroczystym apelem na wewnętrznym patio. Panie Dyrektorki powitały nauczycieli i uczniów, życząc wszystkim wiele sił do pracy, ale też sukcesów i optymizmu w pokonywaniu różnych przeszkód.

W tym roku powołano sześć klas pierwszych:

– 1a- wychowawczyni pani Kalina Sobczyńska

– 1b- wychowawczyni pani Marzena Długołęcka

– 1c- wychowawczyni pani Magdalena Witkowska

– 1d- wychowawczyni pani Wanda Paziewska

– 1e- wychowawczyni pani Agata Żukowska

– 1f-  wychowawczyni pani Elżbieta Trudnowska

I WAGON

WYDARZENIA I SZKOLNE AKCJE

 

 

1. Tak naprawdę to już 26.08.2008, a więc jeszcze w wakacje, wzięliśmy udział w uroczystościach związanych z obchodami 80-lecia Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej. Było oczywiście bardzo pięknie i uroczyście.

 

2. ECCO WALKATHON– w tym roku uczestniczyliśmy w Spacerze Ludzi Dobrej Woli po raz trzeci. Na trasę wyruszyło od nas 205 uczniów i 14 opiekunów. Spacerowicze zarobili całe mnóstwo pieniędzy na cele charytatywne!

 

3. Coroczna akcja SPRZĄTANIE ŚWIATA– biorąc pod uwagę fakt, że Ziemia jest w naszych rękach, zawsze we wrześniu czyścimy nasz glob, aż miło!

4. Szkolna grupa Wolontariatu podjęła akcję wspierającą Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Milanówku – to bardzo piękny cel wspomagać zwierzęta, za które odpowiedzialny jest człowiek, chociaż tak wielu o tym zapomina.

5. Tradycyjna dyskoteka integracyjna odbyła się 3.10.2008.Zabawa była na 102!!!

6. Klasa IIIa uczestniczyła w Jubileuszu 30 lecia pracy scenicznej pana Romana Holca, który z tą właśnie klasą prowadzi warsztaty teatralne. Co tu dużo mówić, powiało wielkim artystycznym światem!

7. W październiku odbyły się wybory Przewodniczącego Samorządu Szkolnego, którym został Łukasz Jakubiak z klasy 3e.

 

8.Szkolny Zespół Promocji Zdrowia zorganizował akcję informacyjną na temat szkodliwości palenia, przez cały rok częstowano nas zdrową żywnością.

 

9. I znów Szkolny Wolontariat włącza się w akcję charytatywną wraz ze Stowarzyszeniem Możesz na rzecz Marysi Melnyk.

10. Dyskoteka Andrzejkowa- koniecznie z wróżbami- w rolę wróżek i „wróżów” wcielili się uczniowie kl.1b. Wszyscy byli zadowoleni i z przepowiedni i z dyskotekowych pląsów!

11. Święty Mikołaj to fajny gość, zawsze w swoje imieniny rozdaje cukierki wszystkim i nie pyta, kto był grzeczny.

 

12. W grudniu Akcja Tesco – wspieramy fundusz wycieczkowy!

13.XVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i nasz w nim udział, co jest oczywiste. Zebraliśmy 10760,94 złotych!!!

14. Ach, co to był za Bal Gimnazjalny 2009! Tańce, hulanki swawole do późnych, (ale jeszcze dozwolonych) godzin wieczornych.

15. W naszym gimnazjum z naszym udziałem wraz ze Stowarzyszeniem Możesz odbyło się spotkanie z cyklu Ciastko z Bajką.

 

16. Akcja Góra Grosza. Zebraliśmy 457, 55 złotych

17. Wzięliśmy udział w uroczystościach pogrzebowych druha „Śwista”- Stanisława Sieradzkiego, żołnierza legendarnego Batalionu „Zośka”

18. Zgodnie z obyczajem panującym w szkole wielokrotnie wyjeżdżaliśmy do teatrów warszawskich, ale na uwagę zasługuje fakt, że na słynny balet „Jezioro łabędzie” wyruszyło prawie 300 osób.

19. W marcu uczniowie naszej szkoły zostali przeszkoleni w zakresie pomocy przedmedycznej. Spotkanie poprowadzili strażacy z Nadarzyna , grupa medyczna K1 i OSP Piastów.

20.Odbył się cykl spotkań z aktorem panem Waldemarem Obłozą. Zajęcia jak zawsze żywiołowe i inspirujące!

21. Egzamin klas III to dopiero wydarzenie! Wszystko udało się znakomicie!

22. W bardzo miłej atmosferze przebiegało spotkanie z panem Michałem Głowińskim- teoretykiem i historykiem literatury, który związany jest z Pruszkowem, a ostatnio poświęcił się pisaniu literatury wspomnieniowej dotyczącej losów polskich Żydów.

23.”Zielono nam” tak można określić akcję klas 1d i 1f, które zebrały fundusze na zakup drzewek, a następnie posadzili je na terenie naszej szkoły.

24.Uczniowie klasy 2f przeprowadzili akcję Promocji Ochrony Środowiska w Piastowie.

 

25. Pod tym samym hasłem „Chrońmy Środowisko” uczniowie klas 3a i 1b zorganizowali lekcję dla dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 4

 

26. 8 czerwca 2009roku pożegnaliśmy Przyjaciela naszej szkoły Zbigniewa Gęsickiego – syna naszego patrona Zbigniewa Gęsickiego „ Juno”.

27. W czerwcu mieliśmy przyjemność podziwiać uczniów klasy 3a w spektakluWarszawa XIX wieku”. Było to ich piękne pożegnanie z Teatrem Lalka i prowadzącym tam warsztaty panem Romanem Holcem.

28. Kiedy uczniowie klas trzecich odchodzą, zawsze łza się w oku kręci. Pożegnaliśmy ich uroczyście, a o część artystyczną zatroszczył się Zespół Teatralny „Anafory”.

29. A ostatnim ważnym wydarzeniem w życiu każdej szkoły jest KRS czyli Koniec Roku Szkolnego okraszony ślicznym występem klasy 1a.

 

 

 

 

II WAGON  – ŚWIĘTA  I UROCZYSTOŚCI

OBCHODZONE W NASZEJ SZKOLE

 

 

1. Obchody 65 rocznicy powołania oddziału „Agat-Pegaz-Parasol”, które miały miejsce 17 września 2008 na Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym

2. Święto Edukacji – jak zwykle pełne atrakcji artystycznych i ciepłych słów. Uczniowie rozdali statuetki „Junonki 2008” w następujących kategoriach:

-„Złote pióro”– pani Alicja Kuziemska

„Uwaga-uwaga(w dzienniku)” – pani Anita Sklepkowska

-„Złoty megafon” – pani Jadwiga Jesionowska

-„Nie tylko Jacyków” – pani Wioletta Cegiełko

-„Pokaż na co cię stać” – pani Grażyna Baranowska

„Spójrz inaczej” – pani Bożena Augustyniak

„Ale fryz” – pani Grażyna Rutkowska

-„Super żartowniś”- ksiądz Marek Leszcz

-„Wejście Smoka” – ksiądz Marek Leszcz

„Grand Prix” – ksiądz Marek Leszcz

W tym dniu nastąpiło również otwarcie zmodernizowanych boisk sportowych, którego dokonali: Burmistrz Miasta Piastowa – Zdzisław Brzeziński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Piastowie – Grzegorz Szuplewski, Dyrektor Gimnazjum nr 1 – Wanda Wojtczuk i uczeń klasy 1b – Dominik Ziółek. Boiska zostały poświęcone przez Proboszcza Zenona Trzaskowskiego i już można było rozegrać mecz piłki nożnej między radnymi a uczniami.

W czasie uroczystego obiadu z okazji Dnia Nauczyciela pani Dyrektor wręczyła nagrody nauczycielom wyróżniającym się w swojej pracy.

3. 30 Rocznicę pontyfikatu Papieża Jana Pawła II uczciliśmy koncertem słowno-muzycznym.

4. W Święto Niepodległości 11 Listopada złożyliśmy wieńce pod pomnikiem w parku miejskim oraz przygotowaliśmy apel (klasa1f i 3f) upamiętniający te ważne wydarzenia.

 

5. Reprezentanci szkoły wzięli udział we mszy św. odprawionej w intencji ofiar stanu wojennego.

 

6. W Sali kinowej MOK-u odbył się spektakl dotyczący tolerancji przygotowany przez panią Ewę Zielińską , Lidię Kaczor i zespół „Anafory”.

7. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia klasy pierwsze pod czujnym okiem pani Magdaleny Witkowskiej zaprezentowały „Opowieśc Wigilijną” K. Dickensa. Poczuliśmy się jak w prawdziwym teatrze.

Zgodnie z tradycją tego dnia spotkaliśmy się przy wigilijnych stołach.

8. 65 Rocznica Akcji „Kutschera” to najważniejsze święto naszej szkoły. Zawsze uczestniczymy we mszy świętej za poległych, rzucamy kwiaty do Wisły tam, gdzie nasz patron wskoczył do wody, uciekając przed obławą niemiecką , składamy wieńce pod tablicą poświęconą Zbigniewowi Gęsickiemu „Juno”, a potem spotykamy się w murach naszego gimnazjum, by uroczystym spektaklem oddać hołd tym, którzy walczyli za ojczyznę.

9.Ślubowanie uczniów klas pierwszych jest bardzo miłym wydarzeniem. Cała szkolna społeczność traktuje to święto z powagą i sympatią. Po złożeniu ślubowania uczniowie obejrzeli powtórzony „Koncert dla ojczyzny” przygotowany przez zespól „Anafory”.

10.Witamy Wiosnę – szkolnym konkursem karaoke. Było bardzo kolorowo i wesoło!!!

11. 22 Marca- Światowy Dzień Wody. Uczniowie z koła teatralnego pod opieką pani M. Witkowskiej swoim spektaklem zmusili nas do refleksji, że woda to cenny skarb, o który należy się mądrze troszczyć!

12. Z okazji Czwartej Rocznicy Śmierci Papieża Polaka przypomnieliśmy sobie Jego postać w lirycznym spektaklu przygotowanym przez uczniów klas II pod opieką pani Anity Sklepkowskiej.

13.Wielkanoc uczciliśmy konkursem na palmę wielkanocną i stroik wielkanocny. Pomysłowość  twórców i estetyka prac były na bardzo wysokim poziomie.

14. 22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji klasa 3f pod opieką pani B.Augustyniak przygotowała żartobliwe przedstawienie o poważnych zagrożeniach. Spektaklowi towarzyszył konkurs plastyczny i quiz na temat ekologii.

15. W 218 Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja wraz z Duchem Stańczyka i uczniami klas pierwszych przenieśliśmy się w dawne czasy, by odtworzyć atmosferę tamtych dni.

16.Wzięliśmy udział w uroczystym zakończeniu miejskiego projektu edukacyjnego „ Integrować, Korelować, Łączyć”.

 

17.W czerwcu odbył się Dzień Gimnazjalisty. Uczniowie demonstrowali swoje liczne talenty i umiejętności i odbierali dyplomy, które zdobyli w różnorodnych konkursach.

 

 

 

III WAGON – WYCIECZKI, PODRÓŻE

ITP. ATRAKCJE

 

1. Lekcja historii w warszawskiej Cytadeli

2. 3 listopada – wizyta w Krakowie

3. Udział w wykładach otwartych z fizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

4. Rembertów i kolejna lekcja fizyki

5. W Świerku podziwialiśmy reaktor jądrowy

6. W Pułtusku – lekcja dobrych manier

7. SGGW Instytut Żywności i Żywienia – zajęcia praktyczne dotyczące przyrządzania zdrowych soków

8. XI Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2009

9. Wycieczka „Szlakiem bohaterów Kamieni na szaniec”

10. Zielone Szkoły: Kotlina Kłodzka, Roztocze ze zwiedzaniem Lwowa, Sarbinowo, Sztutowo –  i wszędzie było cudownie!!!!

11. Wycieczka klas trzecich do Oświęcimia

 

 

 

IV WAGON – LAUREACI  LICZNYCH KONKURSÓW

 

 

1. Dyplom dla Gimnazjum nr 1 za zajęcie I miejsca w konkursie z okazji X Rocznicy Powstania Powiatów.

2. Dyplom dla G1 reprezentowanego przez Dominika Ziółka z1b za zajęcie II miejsca w Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej „Usłysz Panie, moje słowa”

3. „Znani- nieznani – Adam Mickiewicz” Konkurs recytatorski

III miejsce Daniel Malechowski

III miejsce Paulina Kasprowicz

4. V Konkurs Krasomówczy „ Oni walczyli o wolną Polskę”

I nagroda Aneta Urbaniak

5. Główna Nagroda w Eliminacjach Miejskich XXXII Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka:

Tatiana Kowalczyk, Dominik Ziółek

6.”Nie piję, dobrze żyję”- konkurs profilaktyczny dla klas:

w kategorii scenariusz – Im klasa Ic, IIm klasa IIIe, IIIm klasa IIf

w kategorii prezentacja – Im klasa Ia, wyróżnienie Ie

w kategorii plakat lub gazetka – Im klasa IIa, wyróżnienie klasa IIe

7. XV Ogólnopolska Olimpiada  Młodzieży w Brydżu Sportowym – Im Małgorzata  Zawadzka

8. Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Zdobyliśmy :

Im w finale XXXII edycji i Im Eliminacjach Rejonowych.

Reprezentował nas zespół w składzie: Tomasz Kukieła, Maciej Janicki, Szymon Miłosz

9. V Wojewódzki Festiwal Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Panu”

I miejsce zdobył zespół w składzie: Basia Kwitlińska, Grażyna Łopatówna, Agnieszka Sienkiewicz, Dominik Ziółek,

Ewelina Cendrowicz, Michał Ziółek, Tatiana Kowalczyk, Anna Krystosiak.

10.”Aleja Bohaterów”: Grand Prix – film o Januszu Kalbarczyku – Wiktoria

Jurczewska, Joanna Koronkiewicz

 

Film

I m Katarzyna Ciemięs, Katarzyna Laziuk

II m Izabela Jarosz, Grażyna Łopatówna

III m Katarzyna Szkiłądź, Ilona Bogucka

 

Prezentacja

II m Magdalena Radwańska, Giovanna Rugiano

 

Album

I m Agnieszka Sienkiewicz, Barbara Kwitlińska

 

1. Dyplom „Złotej Szkoły” dla Gimnazjum nr 1 – szkoła realizowała program

„Golden Five”

2. Szkolny konkurs fotograficzny :Światło w obiektywie”

I m Marek Łukasz 3f

II m Ola Sroka i Łukasz Kryst

III m Kamil Jarosiński 3c i Renata Strzelczyń 3f

14. Międzygminny Konkurs Fotograficzny „Fotografujemy ciekawe zjawiska fizyczne”

Wyróżnienie – Wiktoria Jurczewska

15. Polsko- Ukraiński Konkurs Fizyczny „Lwiątko”

Tytuł „taona” otrzymali: Bartek Zygmunt, Tomasz Jankowski, Hubert Ściechowski, Wojciech Bytom, Piotr Trzcionkowski, Adrian Skoczek

16. Konkurs Eko- Planeta „Woda źródłem i kolebką życia”

W teście z wiedzy ekologicznej najlepsza była Renata Strzelczyń

Najciekawszy album– Bartek Jankowski

17. Konkursy matematyczne

 

Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny „Trapez”

I m Jakub Kryst

III m Renata Strzelczyk

Jakub Skorupki

Robert Wiśniewski

Wyróżnienie –  Bartosz Zygmunt

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”

Wynik bardzo dobry – Skoczek Adrian

Wyróżnienia – Bytom Wojciech, Kuźmiński Michał, Skorupki Jakub, Ściechowski Hubert, Janiszewska Sylwia, Żach Pamela, Kryst Jakub, Wiśniewski Robert

18. Konkurs Młody Europejczyk

12 miejsce Magdaleny Rzemek na 4174 startujących

 

19. Szkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

I m Tomasz Polkowski 2a

II m Aleksandra Królik 1a

III m Bartłomiej Jankowski 2a

 

20. Konkurs „Mój Piastów”

II m Magdalena Bednarska 1c

III m Katarzyna Ciemięs

 

21. Konkurs Wiedzy o Francji

I m Tomasz Polkowski 2a

II m Natalia Teklińska 3f

III m Grażyna Łopatówna 2f

IV m Karolina Puchalska 3f

22. Konkurs z języka niemieckiego

Wielki Konkurs Słownictwa organizowany przez wydawnictwo LektorKlett

I m Zofia Krajeńska 1b

Magda Bogusiewicz 2c

Kamila Prizrenli 3c

 

Egzamin międzynarodowy – certyfikat z jęz. niemieckiego Deutsch Fit 2

Zdały: Kamila Prizrenli, Ewelina Wierzchom, Anna Nowotniak,

Paulina Gigola, Paulina Pochrebiennik, Wiktoria Kamieńska, Patrycja Janicka

 

Osiągnięcia sportowe

 

23. Dyplom dla G1 za I m w rozgrywkach piłki koszykowej dziewcząt o Mistrzostwo Powiatu Pruszkowskiego

24. Dyplom dla G1 za II m w rozgrywkach tenisa stołowego dziewcząt Mistrzostwo Powiatu ( Magda Sentowska, Magda Wrzochal)

25. Dyplom dla G1 za I m w rozgrywkach unihokeja chłopców o Mistrzostwo Powiatu

26. Dyplom dla G1 za II m w rozgrywkach unihokeja dziewcząt Mistrzostwo Powiatu

 

 

27. XV Edycja Piastowskich Lig Szkolnych

 

LEKKOATLETYKA

 

Bieg na 60 m

Dziewczęta kategoria klas I                         Chłopcy kategoria klas I

1.Rutkowski Maciej Ic

2.Jurczewska Wiktoria Ia                            2.Olszewski Szymon Ic

3.Modzelewska Aleksandra Ie                    3.Chyczewski Krzysztof If

 

Kategoria klasy II i III

1.Kruszyna Paweł IIIa

2.Zawadzka Małgorzata IIIf            2.Zieliński Krzysztof IIId

3.Marek Łukasz Iii

 

Rzut piłką lekarską

Dziewczęta kategoria klas I                         Chłopcy kategoria klas I

 

1.Ciemięs Katarzyna Ic                                1.Chyczewski Krzysztof If

2.Krysińska Anna Ib

3.Zochniak Marta Ie                        3.Kubajek Michał Ia

 

Kategoria klas II i III

 

1.Marks Kinga Iii                                         1.Miłosz Szymon IIIf

2.Wrzochał Magda Iii                                   2.Zieliński Krzysztof IIId

3.Gaładyk Karolina IIb

 

Skok w dal

Dziewczęta kategoria klas I                         Chłopcy

 

1.Modzalewska Aleksandra Ie                    1.Kaczor Adam Ib

2.Groszek Klaudia                                        2.Rutkowski Maciek Ic

3.Melaniuk Ada Ib                                       3.Stopiński Aleksander Ia

 

Kategoria klas II III

1.Kruszyna Paweł IIIa

2.Miłosz Szymon IIIf

3.Celej Monika III                                       3.Krawczyk Cezary IIIc

 

Biegi przełajowe

Dziewczęta kategoria klas I                         Chłopcy

 

 

2.Ptaszek Magda Ib

3.Kiełbus Justyna Ic                                     3.Kwaśniewski Kuba Ie

 

Kategoria klas II i III

 

1.Górska Marta IIId                                    1.Kłos Daniel Iii

 

3.Ziółek Michał IIc

 

Piłka nożna

Kategoria klas II i III  Chłopcy- złoty medal

 

Koszykówka

Kategoria klas II i III Dziewczęta- złoty medal

Kategoria klas I        Dziewczęta-złoty medal

Chłopcy- złoty medal

Tenis stołowy

Dziewczęta

 

1.Sentowska Marta III

 

3.Wrzochał Magda III

 

Unihokej

Dziewczęta- złoty medal                               Chłopcy-złoty medal

 

Siatkówka

Kategoria klas II i III

 

Dziewczęta- złoty medal

 

Kategoria klas I

 

Dziewczęta-złoty medal

 

Piłka ręczna

Dziewczęta- złoty medal

 

 

Kończąc sprawozdanie z roku szkolnego 2008/2009, gratuluję nauczycielom i uczniom tak rzetelnej pracy, która przyniosła wspaniałe efekty. Życzę, aby kolejny rok podróży SZKOLNĄ LOKOMOTYWĄ okazał się równie udany i interesujący.   😉

 

 

Na podstawie Kroniki Szkolnej opracowała Julia Krysiak