Kronika SP5

Z radością informujemy, że wśród uczniów naszej szkoły mamy laureatki XIX Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego.

Amelia Mączko (kl.8a) zajęła III miejsce, a Nina Palczewska (kl.8a) zdobyła wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy!

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.

W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy I c i IV c, którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je dla całej szkoły 22 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, anioła, narratorów, opowiadając historię narodzenia Jezusa. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które odśpiewali nasi najmłodsi uczniowie z klasy 1 c, przebrani za aniołki, wzbogacając występ grą na instrumentach. Jasełka napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt.

Po występie głos zabrała dyrektor szkoły, która złożyła wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia. Inscenizację przygotowały Panie : Monika Złotkowska-Śledziewska, Beata Węglarczyk i Justyna Śliwińska.

Do finału ogólnopolskiego konkursu „Z poprawną polszczyzną na co dzień” zakwalifikowali się: 

1.    Adrian Korzeniecki – klasa 2a 

2.    Jan Bosak – klasa 3d 

3.    Lena Brzyska – klasa 7a 

Do finału ogólnopolskiego konkursu „Z ortografią na co dzień” zakwalifikował się Jan Bosak – klasa 3d 

Serdecznie gratuluję zwycięzcom 🙂 

       Koordynator konkursu 
Wioletta Borowik 

Klasa 1B i 2A

Na warsztatach uczniowie poznali zawód archeologa oraz spróbowali swoich sił w kilku archeologicznych aktywnościach. Zajęcia rozpoczęliśmy od zapoznania się z terminami archeologia, zabytek archeologiczny i wykopaliska archeologiczne, a także wytłumaczyliśmy różnice miedzy paleontologiem (odkrywcą skamieniałości dinozaurów) i archeologiem (odkrywcą przeszłości człowieka). W czasie pierwszego zadania uczniowie, pracując w grupach, obejrzeli rekonstrukcje zabytków archeologicznych i próbowali odgadnąć ich nazwy oraz przeznaczenie. Następnie, oglądając płonący model warstw ziemi, dowiedzieliśmy się jak archeolodzy określają wiek swoich znalezisk i w jaki sposób odnaleźć stanowisko archeologiczne, czyli miejsce z pozostałościami z odległej przeszłości. Potem, wykorzystując edukacyjną piaskownicę, uczniowie samodzielnie wykopali repliki zabytków i przy użyciu profesjonalnych archeologicznych narzędzi (takich jak wagi jubilerskie, suwmiarki i paletki kolorów) opisali wykopane znaleziska na kartach pracy. Na koniec zajęć uczniowie, pracując w grupach, skleili potłuczone wazony, czyli zajęli się konserwacją zabytków. Zajęcia zakończyliśmy podsumowaniem i sprawdzeniem zdobytej przez uczniów wiedzy.
Agnieszka Nowak i Joanna Majdak.

Uczeń klasy 6c – Andrzej Jóźwik – został powołany do Reprezentacji Polish Soccer Skills U13 (rocznik 2010) na sezon 2022/2023. Jest to ogromne wyróżnienie przyznawane młodym piłkarzom za wysokie umiejętności i wybitną sprawność fizyczną. Andrzej, na co dzień zawodnik KS Ursus Warszawa, uzyskał je w kategorii bramkarz do lat 12.

Nagrodą są finansowane przez PSS treningi i sparingi w zagranicznych klubach. Nasz młody piłkarz przygotowuje się do wyjazdu do Portugalii. 

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!

Klasa 2b wzięła udział w warsztatach tworzenia świec. Takie zajęcia dostarczają ogrom estetycznych wrażeń, rozwijają sprawność manualną, pobudzają wyobraźnię oraz rozwijają umiejętność komunikacji i pracy w zespole. Uczestnicy mieli okazję stworzyć piękne, artystyczne świece, które będą mogły posłużyć jako dekoracja stołu świątecznego bądź jako prezent, z okazji zbliżających się świąt.

Edyta Braun

3 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji p. Sylwia Kwaśniewska przeprowadziła w naszej klasie zajęcia poświęcone tej tematyce. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas oraz możliwość poznania sylwetek sławnych osób, które mimo swoich niepełnosprawności, nie poddały się i osiągnęły/osiągają bardzo dużo w swoim życiu.